sobota, 19 stycznia 2013

Magia turkusuNiedawno przeczytałam, że Indianie wierzyli, iż turkusy mają swoją magię.  Podobno robili biżuterię z turkusów już ponad 2 tys. lat temu. Jako kamień ochronny turkus miał strzec przed niebezpieczeństwem, złymi urokami, chorobami, a więc przed całą negatywną energią jaka nas otacza. Był rodzajem amuletu, który noszony miał nas chronić, a nawet dodawać odwagi i przyciągać pieniądze. Wyczytałam nawet, że osoba obdarowana turkusem będzie cieszyła się powodzeniem osobistym i finansowym.
Szczerze - wcale nie sugerując się powyższym - ja  po prostu lubię bardzo ten kolor, oczywiście oprócz ukochanej przez wszystkich czerwieni. Często używam szkliw turkusowych do form użytkowych i do biżuterii. Duże misy w turkusie robią wrażenie i bardzo się podobają, ale również biżuteria w tym kolorze jest w pewnym sensie magiczna. Mimo swojego chłodu kolor ten ma swój głęboki urok i przykuwa uwagę. Wyjątkowo piękny turkus powstaje w wypałach techniką RAKU, gdzie tuż obok mienią się tlenki innymi barwami. Tym razem zrobiłam koraliki zwykłym szkliwem na niską temperaturę, muszę poczekać do wiosny na wypały w piecu gazowym i kolejne spektakularne i wielkie niewiadome przy turkusowo - raku’owych wypałach :-)  
Z wypalonych niedawno korali zrobiłam naszyjnik oraz bransoletkę na skórzanym, grubym rzemieniu oraz kolczyki na srebrnych biglach. Są takie zwyczajne, skromne  i mimo, że nie są to prawdziwe szlachetne  kamienie turkusowe, to jednak mają to „coś”…….


I trochę czerwieni, aby ocieplić klimat....ta turkusowa kulka była wypalona właśnie w RAKU, a sama kulka jest pusta w środku, co czyni ją leciutką


Tutaj są dodane zielone dropsy i owal wypalony w RAKU - trochę odymiony i pusty w środkuTurkusy na lawie czerwieni......pasują do siebie!1 komentarz:

  1. ach same ślicznosci ... ci indianie wiedza co mówia heheh uwielbiam turkusiki pozdrawiam ciepluteńko

    OdpowiedzUsuń